Strzyżwewice, 24.06.2005 Środki PFRON dla osób niepełnosprawnych z terenu powiatu lubelskiego oraz pracodawców
Środki te mogą być przeznaczone na następujące zadania:
. udzielanie pożyczek na rozpoczęcie działalności gospodarczej lub rolniczej przez osoby niepełnosprawne.
Pożyczka może być udzielona osobie niepełnosprawnej na rozpoczęcie działalności wytwórczej, budowlanej, handlowej i usługowej w rozumieniu przepisów o działalności gospodarczej. Może to być również działalność rolnicza. Osoba niepełnosprawna może otrzymać pożyczkę tylko raz oraz pod warunkiem, że nie korzysta aktualnie z pożyczki udzielonej z Funduszu Pracy. Starosta udziela pożyczki, ze środków PFRON do wysokości trzydziestokrotnego przeciętnego wynagrodzenia. Na wniosek pożyczkobiorcy można umorzyć pożyczkę do wysokości 50%, pod warunkiem prowadzenia działalności gospodarczej albo rolniczej przez okres co najmniej 24 miesięcy oraz spełnieniu pozostałych warunków umowy. Wnioski w tej sprawie osoby niepełnosprawne mogą składać w każdym czasie. Za okres III, IV, V -2005r. przeciętne wynagrodzenie wynosi 2.405, 46 zł. Podawane jest przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.
. finansowanie szkoleń osób niepełnosprawnych.
Szkolenie osób niepełnosprawnych odbywa się w formach pozaszkolnych w celu nauki zawodu, przekwalifikowania lub podwyższenia kwalifikacji. W zasadzie inicjuje i organizuje szkolenia dyrektor powiatowego urzędu pracy, chociaż mogą być one organizowane też przez pracodawcę. Powodem skierowania na szkolenie może być:
- brak kwalifikacji zawodowych,
- konieczność zmiany kwalifikacji w związku z brakiem propozycji odpowiedniego zatrudnienia,
- utrata zdolności do pracy w dotychczas wykonywanym zawodzie.
Szkolenie trwa nie dłużej niż 36 miesięcy.
W przypadku pracodawcy poniesione przez niego koszty szkolenia zatrudnionych osób niepełnosprawnych mogą być zrefundowane ze środków Funduszu do wysokości 75%, nie więcej jednak niż do wysokości dwukrotnego przeciętnego wynagrodzenia na jedną osobę, jeżeli po zakończeniu szkolenia będą zatrudniane zgodnie z jego kierunkiem przez okres co najmniej 24 miesięcy. Wnioski można składać w każdym czasie.
. dofinansowanie do pobytu osób niepełnosprawnych na turnusie rehabilitacyjnym.
Turnusy rehabilitacyjne są przeznaczone dla osób niepełnosprawnych i oznaczają zorganizowaną formę aktywnej rehabilitacji połączonej z elementami wypoczynku.. Organizowanie turnusów może się odbywać wyłącznie w ośrodkach, które uzyskały wpis do rejestru organizatorów turnusów. Czas trwania turnusów wynosi co najmniej 14 dni, w grupach zorganizowanych liczących nie mniej niż 20 uczestników.
Dofinansowanie dla jednej osoby niepełnosprawnej wynosi od 18 % do 27 % przeciętnego wynagrodzenia w zależności od stopnia niepełnosprawności. Osoby niepełnosprawne wnioski w tej sprawie mogą składać w każdym czasie.
. dofinansowanie zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny, przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze.
O dofinansowanie ze środków Funduszu zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny mogą ubiegać się:
1) osoby niepełnosprawne jeśli ich dochód nie przekracza kwoty:
a) 50 % przeciętnego wynagrodzenia na osobę we wspólnym gospodarstwie domowym,
b) 65 % przeciętnego wynagrodzenia w przypadku osoby samotnej,
2) osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, jeżeli prowadzą działalność związaną z rehabilitacją osób niepełnosprawnych przez okres co najmniej 2 lat przed dniem złożenia wniosku.
Wysokość dofinansowania zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny wynosi 60% kosztów tego sprzętu, nie więcej jednak niż do wysokości pięciokrotnego przeciętnego wynagrodzenia.
Wniosek w te sprawie osoba niepełnosprawna może złożyć w każdym czasie.
W przypadku przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych, wysokość dochodu nie może również przekraczać wartości wymienionych powyżej.
Natomiast wysokość dofinansowania wynosi odpowiednio:
a) do 100% udziału własnego osoby niepełnosprawnej,
b) do 150% sumy kwoty limitu wyznaczonego przez kasę chorych oraz udziału własnego osoby niepełnosprawnej, jeżeli cena zakupu jest wyższa niż ustalony limit. Brak jest określonego terminu składnia wniosków.
. dofinansowanie sportu, kultury, rekreacji i turystyki osób niepełnosprawnych.
O dofinansowanie ze środków Funduszu organizacji sportu, kultury i turystyki dla osób niepełnosprawnych mogą się ubiegać osoby prawne i jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej, jeżeli prowadzą działalność na rzecz osób niepełnosprawnych przez okres co najmniej 2 lat przez dniem złożenia wniosku.
Wysokość dofinansowania organizacji sportu, kultury, rekreacji i turystyki osób niepełnosprawnych wynosi do 60 % kosztów przedsięwzięcia. Wnioski w tej sprawie składa się w terminie do dnia 30 listopada roku poprzedzającego realizację zadania.
. dofinansowania do likwidacji barier architektonicznych, w komunikowaniu się i technicznych.
O dofinansowanie zadań na likwidację barier architektonicznych ubiegać się mogą osoby niepełnosprawne, które mają trudności w poruszaniu się, jeżeli są właścicielami nieruchomości lub użytkownikami wieczystymi nieruchomości albo posiadają zgodę właściciela lokalu lub budynku mieszkalnego, w którym stale zamieszkują. Natomiast w przypadku barier w komunikowaniu się i technicznych osoby niepełnosprawne, jeżeli jest to uzasadnione potrzebami wynikającymi z niepełnosprawności. Pomoc w tej kwestii może być udzielona nie częściej niż raz na 3 lata.
Wysokość dofinansowania likwidacji barier architektonicznych w komunikowaniu się i technicznych wynosi do 80% kosztów przedsięwzięcia, nie więcej jednak niż do wysokości piętnastokrotnego przeciętnego wynagrodzenia. Osoba niepełnosprawna wniosek może złożyć w każdym czasie.
. zwrot kosztów poniesionych w związku z przystosowaniem tworzonych lub istniejących stanowisk dla osób niepełnosprawnych.
Pracodawca, który przez okres co najmniej 36 miesięcy zatrudni osoby niepełnosprawne, może otrzymywać, na wniosek, ze środków Funduszu zwrot kosztów:
1) poniesionych w związku z przystosowaniem tworzonych lub istniejących stanowisk pracy dla tych osób, stosownie do potrzeb wynikających z ich niepełnosprawności,
2) adaptacji pomieszczeń zakładu pracy do potrzeb osób niepełnosprawnych,
3) adaptacji lub nabycia urządzeń ułatwiających osobie niepełnosprawnej funkcjonowanie w zakładzie pracy.
4) rozpoznania przez służby medycyny pracy potrzeb, o których mowa powyżej. Zwrot kosztów dotyczy wyłącznie dodatkowych kosztów pracodawcy wynikających z zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości nie większej niż dwudziestokrotne przeciętne wynagrodzenia za każde przystosowane stanowisko.
Jednym z warunków uzyskania zwrotu kosztów jest uzyskanie pozytywnej opinii Państwowej Inspekcji Pracy o przystosowanym stanowisku. Pracodawca może złożyć wniosek w każdym czasie.
Z ww. zadań tylko finansowaniem szkoleń zajmuje się Powiatowy Urząd Pracy, reszta zaś spraw załatwiana jest przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Lublinie, ul. Spokojna 9, tel. 442-10-19, 442-10-21.
Podstawa prawna:
1. Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. (Dz.U. z dnia 9 października 1997r.),
2. Rozporządzenia: Ministra Polityki Społecznej z dnia 26 lipca 2004r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczególnych zasad udzielania, oprocentowania, spłaty, rozkładania na raty i umarzania pożyczek dla osób niepełnosprawnych. (Dz.U. z dnia 9 sierpień 2004r.) oraz Ministra Polityki Społecznej z dnia 27 lipca 2004r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczególnych zasad obliczania i trybu przekazywania gminom dotacji celowej ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
3. Rozporządzenie Ministra gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 22 maja 2003r. w sprawie turnusów rehabilitacyjnych. (Dz.U. z dnia 9 sierpień 2004r.)
4. Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 czerwca 2002r. w sprawie określenia rodzajów zadań powiatu, które mogą być finansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. ( Dz.U. z dnia l lipca 2002r.)
na górę
|