- kalendarium-
(wybór) -
Czasy obecne
2009
-
13 czerwca 2009r. - jubileusz 80- lecia szkoły w Strzyżewicach -Rechcie , II Zjazd Absolwentów.
-
W dniach 30- 31 maja 2009 r. w Pszczelej Woli odbyło się ,, Lubelskie Miodobranie" połączone z X Festynem Ekologicznym. Podczas imprezy wystąpili finaliści ,, Gminnego Konkursu Ekologicznego" prezentacje ekologiczno- pszczelarskie szkół, placówek z terenu gminy, koncert zespołów Centrum Kultury i Promocji.
-
25 maja 2009 r. w Młodzieżowym Domu Kultury ,, Galeria pod schodami" w Lublinie odbył się wernisaż prac plastycznych i graficznych uczniów zespołu Szkół Publicznych w Bystrzycy Starej.
-
17 maja 2009 r. w Kiełczewicach Górnych odbył się już po raz kolejny Festyn Rodzinny.
-
10 maja 2009 r. w Kiełczewicach Górnych odbyła się uroczystość Dnia Strażaka , która rozpoczęła się Msza Świętą.
-
W dniu 22 kwietnia 2009 r. zostały zakończone prace związane z rekultywacją gminnego składowiska odpadów komunalnych w Iżycach.
W ramach zadania wykonane zostały prace porządkowe i przygotowawcze, rekultywacja mechaniczna, wykonanie dwóch studzienek odgazowujących oraz rekultywacja biologiczna.
-
29 marca 2009 r. w Centrum Kultury i Promocji w Piotrowicach odbył się III Ogólnopolski Festiwal Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej ,, Lubelski Talent". Patronat nad imprezą objął Marszałek Województwa Lubelskiego . Jury w składzie: Elżbieta Igras - muzyk, Jolanta Arnal - Piosenkarka i Andrzej Sar- instruktor do spraw muzyki w wojewódzkim Ośrodku Kultury w Lublinie po wysłuchaniu 38 solistów i 3 zespoły postanowiło przyznać 13 nagród i 8 wyróżnienia.
-
Fenomenalna w Kiełczewicach - 14 marca 2009 r. do Publicznej Szkoły Podstawowej w Kiełczewicach przyjechali studenci wolontariusze zaprezentowali uczniom szkoły ciekawe pokazy z dziedziny : chemii, fizyki oraz informatyki. Odbyły się również zajęcia z zakresu ekologii, którym towarzyszy zabawy integracyjne.
-
15 lutego 2009 r. w lokalu praktycznej pani w Strzyżewicach odbyło się spotkanie pod hasłem ,, Karnawał u seniorów"
-
15 stycznia 2009 r. w Urzędzie Gminy w Strzyżewicach odbyło się Tradycyjne Spotkanie Noworoczne. Głównym punktem uroczystości było wręczenie ,, Nagrody Roku 2008 Wójta Gminy Strzyżewice" w formie statuetek, które otrzymali:
- Ks. Kan. Roman Łaska
- Edward Bąk- EDBAK z Piotrowic
- Wójcik Piekarczyk- Prezes WFOŚ i GW w Lublinie
- Drużyna piłki nożnej Ligi Okręgowej Gminnego Ludowego Klubu Sportowego ,, POM-ISKRA Piotrowice.
2008
-
Remont sali gimnastycznej w PSP w Kiełczewicach Górnych.
W ramach remontu wykonany został podkład betonowy wraz z izolacją oraz ułożony został parkiet na powierzchni 70 m2.
-
Termomodernizacja budynku ZSP w Bystrzycy Starej - przeprowadzony został II etap termomodernizacji, który obejmował docieplenie ścian budynku Szkoły Podstawowej, łącznika i sali gimnastycznej.
-
Remont korytarzy i sal lekcyjnych w ZSP w Bystrzycy Starej -
przeprowadzony został remont korytarzy i 5 sal lekcyjnych, który polegał na pomalowaniu pomieszczeń, wycyklinowaniu i polakierowaniu parkietów oraz na wymianie drzwi. Ponadto zakupione zostało wyposażenie do
4 sal lekcyjnych.
-
W 2008 roku przeprowadzony został remont pomieszczenia w budynku szkoły w Strzyżewicach - Rechcie, które przeznaczone zostało na Klub Przedszkolaka.
W ramach zadania przebudowano instalację c. o., instalację elektryczną oraz instalację wodno - kanalizacyjną, wstawiono nowe drzwi zewnętrzne aluminiowe - 2 szt., pomalowano salę, wykonano nową podłogę z paneli, zainstalowano nowe oświetlenie oraz wyremontowano łazienkę - ułożono glazurę, terakotę, zamontowano nową umywalkę, brodzik oraz sedes.
-
Przeprowadzono II etap termomodernizacji budynku PSP w Żabiej Woli, który obejmował docieplenie ścian budynku wraz z wykonaniem opaski odwadniającej i przebudową przyłącza gazowego.
-
Remont w PSP w Żabiej Woli. W ramach zadania wykonane zostało: remont pomieszczenia Klubu Przedszkolaka - wykonana została nowa podłoga z paneli, ułożono terakotę wokół umywalki, zamontowano nową armaturę wodno - kanalizacyjną, wymieniono instalację elektryczną oraz lampy oświetleniowe, zamontowano 2 szt. drzwi oraz pomalowano salę. Zmodernizowano również 3 łazienki znajdujące się na I piętrze szkoły - wymieniono instalację wodno - kanalizacyjną, położono nową terakotę i glazurę, wymieniono armaturę oraz zamontowano elektryczny podgrzewacz wody.
-
W Publicznej Szkole Podstawowej w Osmolicach Pierwszych wykonany został remont sali gimnastycznej, dwóch sal lekcyjnych i łazienki oraz wykonane zostało zadaszenie nad wejściem do budynku. Wykonane zostało również docieplenie stropu poddasza na powierzchni 460 m2.
-
IV Konkurs na "Najładniejszą bożonarodzeniową aranżację posesji". Komisja konkursowa najwyżej oceniła aranżację świetlną Pani Anny Pałka z Osmolic Pierwszych, II miejsce zajął Pan Marcin Kępa z Polanówki, III miejsce - Pani Beata Cieśla z Bystrzycy Starej.
Wyróżnienia otrzymali: Pan Tomasz Sawerski z Piotrowic oraz Pan Ryszard Krawczyk z Pawłowa.
-
W dniu 18 listopada 2008 r. w Sali Konferencyjnej Urzędu Gminy Strzyżewice odbyła się uroczystość wręczenia medali "Za długoletnie pożycie małżeńskie" 21 parom, które w związku małżeńskim przeżyły 50 lat, tj: Anna i Feliks Baran, Krystyna i Marian Bartoszcze, Helena i Jan Borowicz, Danuta i Roman Cajzer, Marianna i Józef Dubielis, Daniela i Kazimierz Dziaduch, Helena i Aleksander Gadzała, Helena i Czesław Jaszczewscy, Kazimiera i Mariana Kępowicz, Cecylia i Józef Kowalik, Zofia i Jan Kuna, Teresa i Marian Kura, Wacława i Antoni Kurzyna, Janina
i Mieczysław Lewkowicz, Helena i Marian Olesińscy, Regina i Ludwik Pikuła Marianna i Jan Pizoń, Teresa i Marian Rękas, Kazimiera i Kazimierz Rymarz, Zofia i Franciszek Smoleń, Maria i Stefan Stolarscy, Janina i Henryk Świątek, Leokadia i Marian Toruń, Wanda i Walerian Uba, Eleonora i Henryk Zasada, Janina i Jan Zawiślak.
-
Od 17.11.2008 r. do 05.12.2008 r. dzięki dotacji Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Lublinie prowadzono akcję usuwania "dzikich' wysypisk śmieci. W ramach akcji zlikwidowano 10 dużych nielegalnych wysypisk znajdujących się w miejscowościach: Polanówka, Strzyżewice oraz Kiełczewice Górne. W miejscach likwidacji nielegalnych wysypisk ustawione zostały tablice informujące o zakazie wysypywania odpadów.
Ponadto akcja likwidacji "dzikich" wysypisk śmieci na terenie naszej gminy prowadzona była również przez Związek Międzygminny "Strefa Usług Komunalnych" w Kraśniku, którego Gmina Strzyżewice jest członkiem. W ramach akcji na koszt Związku uprzątnięto i wywieziono na składowisko w Kraśniku 77,52 ton odpadów pochodzących z "dzikich" wysypisk śmieci znajdujących się w miejscowości Polanówka.
-
05.10.2008 r. odbyły się Piotrowickie Spotkania z Talią i Melpomeną.
-
W Bystrzycy Nowej wybudowany został przystanek autobusowy.
-
Wykonano oświetlenie uliczne
w miejscowościach Kiełczewice Górne, Kiełczewice Maryjskie i Kiełczewice Dolne. W sumie zamontowano 84 lampy. Oświetlone zostały również Osmolice Pierwsze i Piotrowice, gdzie zamontowano 45 lamp.
-
Modernizacja drogi gminnej nr 107144 L w Kiełczewicach Górnych.
n W ramach zadania od połączenia z szosą powiatową na odcinku 725 m ułożona została nowa warstwa nawierzchni, wykonany został przepust oraz odtworzony został od strony północnej rów znajdujący się przy drodze.
-
Budowa drogi gminnej nr 107132 L Strzyżewice - Pawłówek. W ramach zadania wybudowano drogę na odcinku 350 m o następujących parametrach: szerokość jezdni: 4,0 m; pobocza utwardzone obustronne o szerokości 75 cm.
-
Budowa drogi gminnej nr 107129 L w Kajetanówce. W ramach zadania na odcinku 100 m wykonane zostało skrzyżowanie z drogą wojewódzką nr 834 i drogą gminną o następujących parametrach: szerokość jezdni:4,0 m; pobocza utwardzone obustronne o szerokości 75 cm.
-
Od września 2008 r. w Urzędzie Gminy Strzyżewice uruchomiono Centrum Kształcenia w ramach projektu "Wioska internetowa - kształcenie na odległość na terenach wiejskich" współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Projekt umożliwia wszystkim mieszkańcom bezpłatny dostęp do korzystania z komputerów i Internetu. Osoby korzystające z Centrum Kształcenia mogą poszerzać swoją wiedzę i kwalifikacje poprzez: . wyszukiwanie w sieci Internet interesujących danych, informacji, publikacji; . korzystanie z oprogramowania wspomagającego kształcenie, tzw. biblioteczki multimedialnej - pakietu komputerowych programów edukacyjnych, w tym encyklopedii, słowników i atlasów;. korzystanie ze stworzonej na potrzeby projektu platformy
e-edukacyjnej, która oferuje szeroki wachlarz kursów multimedialnych.
-
Przeprowadzono remont drogi gminnej w Żabiej Woli - Majdanie - na odcinku 250 m i szerokości 5,0 m. Wykonano nawierzchnię z kruszywa stabilizowanego cementem na warstwie odsączającej z piasku.
-
Przebudowa drogi gminnej Nr 107125 L w Żabiej Woli -
w ramach zadania wykonano drogę o następujących parametrach: szerokość jezdni: 4,0 m; pobocza utwardzone obustronne o szerokości 75 cm.
-
W dniu 10.09.2008 r. zawarta została umowa pomiędzy Powiatem Lubelskim a Gminą Strzyżewice, której przedmiotem jest udzielenie przez Gminę Strzyżewice pomocy finansowej w formie dotacji na realizację zadania: "Odbudowa nawierzchni drogi powiatowej nr 2269L Lublin - Bychawa".
W ramach zadania na odcinku Polanówka - Żabia Wola odbudowana została nawierzchnia drogi powiatowej na odcinku 4 734 mb.
-
24 sierpnia 2008 r., w Strzyżewicach odbyło się Święto Plonów Gminy Strzyżewice połączone z III Lubelskim Miodobraniem oraz Europejskim Przeglądem Orkiestr Dętych, podczas którego wystąpiły orkiestry z Austrii oraz z Polski. Byli to: Jugendblasorchester der Stadt Haag z Austrii, Helicopters Brass Orchestra ze Świdnika oraz Młodzieżowa Orkiestra Dęta Gminy Strzyżewice.
-
XIV Konkurs "Piękna Wieś". W kategorii "Posesja" I miejsce zajęli - Państwo Anna i Tomasz Pidek z Kiełczewic Górnych, II miejsce - Pani Maria Mikuła z Żabiej Woli oraz III miejsce - Pan Tomasz Sawerski z Piotrowic.
W kategorii "Zagroda wiejska" przyznano wyróżnienia, które otrzymali: Pan Krzysztof Rymarz z Franciszkowa, Pan Piotr Sokołowski
z Kiełczewic Maryjskich oraz Państwo Stanisław i Teresa Matacz z Franciszkowa.
-
Odbudowano drogę gminną nr 107128 L w Piotrowicach na odcinku 350 m. W ramach zadania wykonano drogę o następujących parametrach: szerokość jezdni: 4,0 m, pobocza utwardzone obustronne o szerokości 75 cm, jednostronny rów odwadniający umocniony płytami ażurowymi na całej długości odcinka.
-
Latem 2008 r. zakończony został projekt pn.: "Rozbudowa oczyszczalni ścieków w miejscowości Piotrowice" realizowany w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego 2004 - 2006, Priorytetu 3 - Rozwój Lokalny, Działanie 3.1 - Obszary wiejskie współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Roboty budowlane związane z realizacją projektu prowadzone były w okresie od 01.08.2007 r. do 30.06.2008 r. Odbiór końcowy zadania odbył się 23.07.2008 r.
Wykonawcą robót budowlanych była firma "HYDREX" Spółka z o.o. z siedzibą w Lublinie, ul. Zemborzycka 53 Ł.
-
W dniu 31 lipca 2008 r. Gmina Strzyżewice podpisała z Samorządem Województwa Lubelskiego umowę o dofinansowanie projektu: "Kluby Przedszkolaka w Gminie Strzyżewice jako alternatywna forma edukacji przedszkolnej dla dzieci w wieku 3 - 5 lat pochodzących z terenów wiejskich" w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
W ramach projektu wsparte zostały działające już od 2007 r. Kluby Przedszkolaka w Kiełczewicach Górnych, Żabiej Woli, Osmolicach Pierwszych oraz utworzony został nowy Klub Przedszkolaka w Strzyżewicach - Rechcie.
-
1 czerwca 2008 r. w Piotrowicach odbył się IX Festyn Ekologiczny połączony z XIV Finałem Gminnej Olimpiady Ekologicznej organizowanej pod hasłem: "Gmina Strzyżewice - z ekologią za pan brat".
-
W 2008 r. Gminna Biblioteka Publiczna im. Ewy Kołaczkowskiej w Strzyżewicach zorganizowała I Gminny Konkurs Wiedzy o Regionie, który adresowany był do uczniów szkół podstawowych z terenu gminy. Konkurs miał na celu popularyzację wiedzy o regionie, jego historii i tradycji oraz dorobku kulturalnego. Wiedza ta miała dawać młodym mieszkańcom poczucie własnej tożsamości. Pracownicy Gminnej Biblioteki Publicznej przygotowali materiały, z których młodzież mogła skorzystać w bibliotekach szkolnych, publicznych oraz na stronie internetowej Gminy Strzyżewice. Opracowany folder pozwolił młodzieży zapoznać się z historią i teraźniejszością wszystkich miejscowości Gminy.
-
6 kwietnia 2008 r. w Centrum Kultury i Promocji Gminy Strzyżewice w Piotrowicach odbył się II Ogólnopolski Festiwal Piosenki Dziecięcej
i Młodzieżowej "Lubelski Talent".
-
14.03.2008 r. w Szkole Podstawowej w Osmolicach odbył się finał projektu "Społeczność w Szkole, Szkoła w Społeczności" współfinansowany
z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego - Rozwój Zasobów Ludzkich 2004-2006, Priorytet 2 Rozwój społeczeństwa opartego na wiedzy, Działanie 2.1 Zwiększenie dostępu do edukacji - promocja kształcenia przez całe życie, który realizowany był od 12.04.2007 r. do 28.02.2008 r.
-
13.03.2008 r. w Szkole Podstawowej w Żabiej Woli odbył się finał projektu "Szkoła dla Ciebie - dotacje dla szkół powiatu lubelskiego" współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego - Rozwój Zasobów Ludzkich 2004-2006, Priorytet 2 Rozwój społeczeństwa opartego na wiedzy, Działanie 2.1 Zwiększenie dostępu do edukacji - promocja kształcenia przez całe życie, który realizowany był od 01.03.2007 r. do 15.03.2008 r.
-
W okresie od 01.03.2007 r. do 29.02.2008 r. w PSP w Rechcie realizowany był projekt "Szkoła dla Ciebie - dotacje dla szkół powiatu lubelskiego" współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego - Rozwój Zasobów Ludzkich 2004- 2006, Priorytet 2 Rozwój społeczeństwa opartego na wiedzy, Działanie 2.1 Zwiększenie dostępu do edukacji - promocja kształcenia przez całe życie.
-
Od 1 marca 2007 r. do 29.02.2008 r. realizowany był w Publicznej Szkole Podstawowej w Kiełczewicach Górnych projekt "Szkoła dla Ciebie - dotacje dla szkół powiatu lubelskiego" współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego ramach Sektorowego Programu Operacyjnego - Rozwój Zasobów Ludzkich 2004-2006, Priorytet 2 Rozwój społeczeństwa opartego na wiedzy, Działanie 2.1 Zwiększenie dostępu do edukacji - promocja kształcenia przez całe życie.
-
29.02.2008 r. w Zespole Szkół w Bystrzycy Starej odbył się finał projektu "Szkoła dla Ciebie - dotacje dla szkół powiatu lubelskiego" współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego - Rozwój Zasobów Ludzkich 2004-2006, Priorytet 2 Rozwój społeczeństwa opartego na wiedzy, Działanie 2.1 Zwiększenie dostępu do edukacji - promocja kształcenia przez całe życie, który realizowany był od 01.03.2007 r. do 28.02.2008 r.
-
W Warszawie, w dniu 10.10.2007 r. odbyła się uroczystość nadania odznaczeń osobom ratującym życie Żydom podczas wojny. Prezydent RP Lech Kaczyński Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczył pośmiertnie Pana Józefa Dziedzica. Jako, że w uroczystościach nie mógł uczestniczyć nikt z rodziny odznaczonego 1.02.2008 r. Pani Ewa Juńczyk-Ziomecka - Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP osobiście wręczyła order synowi Pana Józefa - Czesławowi. Podczas wizyty w domu Pana Czesława Dziedzica obecni byli również Pan Jan Andrzej Dąbrowski - Wójt Gminy Strzyżewice oraz Pani Barbara Zdybel - Kierownik USC.
-
Zarządzeniem z dnia 31 stycznia 2008 r. Wójt Gminy Strzyżewice powierzył pełnienie obowiązków dyrektora Zespołu Szkół Publicznych
w Bystrzycy Starej Pani Annie Skałba.
-
W dniu 17 stycznia 2008 r. w Urzędzie Gminy Strzyżewice odbyło się Tradycyjne Spotkanie Noworoczne, na które przybyli radni, sołtysi, dyrektorzy szkół i jednostek organizacyjnych z terenu gminy, przedsiębiorcy oraz przedstawiciele różnych instytucji, którzy wspierają Gminę Strzyżewice w działaniach na rzecz jej rozwoju.
-
06.01.2008 r. w Centrum Kultury i Promocji Gminy Strzyżewice w Piotrowicach odbył się już po raz kolejny Festiwal Kolędniczy.
-
W styczniu 2008 r. zamontowany został na budynku urzędu herb gminy oraz napis "URZĄD GMINY STRZYŻEWICE".
2007
-
III Konkurs na "Najładniejszą bożonarodzeniową aranżację posesji".
Konkurs organizowany był pod patronatem Wójta Gminy Strzyżewice. Do oceny zgłoszonych zostało 19 posesji.
-
Pod koniec 2007 r. przed budynkiem Urzędu Gminy zamontowano oświetlenie zewnętrzne zaprojektowane na nowoczesnych oprawach BRILUX typu Grand 100.
Na budynku Urzędu Gminy Strzyżewice zamontowany został również zegar elektroniczny na diodach LED sterowany drogą radiową.
-
Świetlica terapeutyczna w Urzędzie Gminy Strzyżewice. W ramach remontu wykonano: malowanie pomieszczenia, wymianę i remont instalacji elektrycznej, demontaż starych drzwi wraz z ościeżnicą, montaż drzwi, remont kanalizacji odpływowej, wyrównanie podłoża oraz położenie płytek wraz z cokolikiem. Zakupiono meble, kuchnię gazową i mikrofalową, a także zlew i okap kuchenny.
-
W grudniu 2007 r. zakupiona została odśnieżarka spalinowa, samobieżna z silnikiem Brigssa o mocy 5,5 KM, szerokość robocza odśnieżania 53 cm.
-
W grudniu 2007 r. zakupiona została przyczepka samochodowa o ładowności
500 kg, która służyć będzie grupie remontowej Urzędu Gminy do przewożenia narzędzi i materiałów sypkich. Przewozić będzie także śmieci z koszy przystankowych.
-
W budynku Centrum Kultury i Promocji w Piotrowicach wykonano instalację c.o. wraz z rozbudową instalacji gazowej i wentylacją wywiewną oraz wymieniono 10 szt. okien i drzwi.
-
19 grudnia 2007 r. w CKiP w Piotrowicach odbył się przegląd teatrzyków, w wykonaniu przedszkolaków Gminy Strzyżewice. Jego organizatorem byli: Dyrektor, pracownicy i dzieci Samorządowego Przedszkola Publicznego w Piotrowicach.
-
Remont Sali gimnastycznej w ZSP w Bystrzycy Starej. W ramach remontu wykonano: ułożenie nowego parkietu, malowanie ścian i sufitu, zamontowano nowe oświetlenie i wentylację wywiewną oraz zamontowano nowe wyposażenie sali do gry w koszykówkę i siatkówkę.
-
Termomodernizacja budynku ZSP w Bystrzycy Starej - I etap. W ramach zadania wykonane zostało: wymiana stolarki okiennej (18 szt. okien w Gimnazjum, 3 szt. okien w łączniku i okna w sali gimnastycznej) i drzwiowej zewnętrznej (2 szt. drzwi wejściowych w Szkole Podstawowej i sali gimnastycznej); przebudowano instalację ogrzewania, w ramach której wymieniono instalację c.o. w budynku Szkoły Podstawowej i sali gimnastycznej, wykonano montaż niezależnych systemów ogrzewania w budynku starej szkoły.
-
Przeprowadzona została przebudowa drogi gminnej w Osmolicach Drugich na odcinku 200 m. W ramach zadania wykonano drogę
o następujących parametrach: szerokość: 4,0 m, pobocza utwardzone obustronne o szerokości 75 cm.
-
Wykonano przystanki autobusowe w następujących miejscowościach:
w Bystrzycy Starej,
w Bystrzycy Nowej,
w Piotrowicach,
w Osmolicach Pierwszych,
w Żabiej Woli,
w Kiełczewicach Pierwszych (wykonany z materiałów rozbiórkowych z dachu remizy OSP w Strzyżewicach).
-
Ocieplona została zachodnia, północna i południowa ściana w starej części szkoły w Kiełczewicach Górnych.
-
Przeprowadzona została przebudowa drogi gminnej w miejscowości Żabia Wola na odcinku 250 m i szerokości 5,0 m. Wykonano nawierzchnię
z kruszywa stabilizowanego cementem na warstwie odsączającej z piasku.
-
Dokończono remont parkingu przy pałacu w Piotrowicach. Ułożono 200 m2 kostki brukowej wraz z obrzeżami.
-
W miejscowości Franciszków w bieżącym roku zakończono ostatni etap remontu oświetlenia. Zamontowano 32 punkty oświetleniowe na odcinku 1670 m. W Kiełczewicach Maryjskich zainstalowano 9 lamp oświetleniowych na odcinku 450 m., w Osmolicach Pierwszych 13 lamp oraz oświetlono budynek Urzędu Gminy.
-
W listopadzie 2007 r. Paweł Kozieł - uczeń drugiej klasy gimnazjum ZSR CKP w Pszczelej Woli otrzymał stypendium za wysokie osiągnięcia sportowe przyznane przez Starostę Lubelskiego. Trenerem Pawła jest Pan Jarosław Maruszczak. W marcu Paweł został mistrzem województwa w tenisie stołowym - w kategorii kadetów zdobył 2 złote i 1 srebrny medal; w październiku w zawodach ogólnopolskich rozgrywanych w Jastrzębiu uzyskał bardzo wysoką piątą lokatę w Polsce.
-
W ramach realizowanego projektu edukacyjnego "Kluby Przedszkolaka na Wsi" współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, w dniu 18.10.2007 r. odbyło się szkolenie przeznaczone specjalnie dla rodziców dzieci uczęszczających do Klubów Przedszkolaka w miejscowości Żabia Wola, Kiełczewice Górne i Osmolice Pierwsze. Celem spotkania było wyjaśnienie rodzicom metod pracy w ośrodku oraz zwrócenie uwagi na ważność roli rodziców, a jednocześnie na samodzielność dzieci.
-
W dniu 7 października 2007 r. w Centrum Kultury i Promocji Gminy Strzyżewice odbyły się po raz kolejny "Piotrowickie Spotkania z Talią
i Melpomeną".
-
3 października 2007r. na uroczystej Sesji Rady Gminy Strzyżewice Wójt Gminy Strzyżewice Jan Andrzej Dąbrowski wręczył stypendia dla uczniów ze szkół z terenu naszej gminy za wybitne osiągnięcia w nauce. Honorowe wyróżnienia otrzymali:
Aleksandra Wilkołazka z PSP w Rechcie,
Konrad Szcześniak z PSP w Osmolicach Pierwszych,
Joanna Stasiak z PSP w Kiełczewicach Górnych,
Oliwia Glęgoła z PSP w Bystrzycy Starej,
Katarzyna Piwnicka z PSP w Bystrzycy Starej, Patrycja Kowalik z PSP w Żabiej Woli, Karol Baran z Gimnazjum w Bystrzycy Starej,
Igor Szeliga z Gimnazjum z Bystrzycy Starej.
-
W okresie od 30.08.2007 r. do 28.09.2007 r. przeprowadzono przebudowę nawierzchni drogi gminnej nr 107133L w Pawłowie na odcinku 580 m. W ramach zadania wykonane zostały roboty ziemne oraz położono warstwę wyrównawczą o grubości 2 cm i warstwę ścieralną
o grubości 4 cm.
-
9 września 2007 r. w Strzyżewicach odbyło się Święto Plonów Gminy Strzyżewice połączone z Lubelskim Miodobraniem. Tegoroczne Lubelskie Miodobranie oraz Gminne Święto Plonów organizowali wspólnie: Rada Gminy, Wójt Gminy Strzyżewice, ZSR CKP w Pszczelej Woli, CKiP Gminy Strzyżewice, Urząd Gminy oraz Gminna Biblioteka Publiczna.
-
W trakcie wakacji
w Publicznej Szkole Podstawowej w Żabie Woli wymieniono 70 sztuk okien, 2 sztuki drzwi zewnętrznych oraz opracowano dokumentację techniczną na modernizację kotłowni gazowej.
-
W bieżącym roku na skutek zerwania dachu przez wichurę wykonany został remont dachu remizy OSP w Strzyżewicach.
-
Wyremontowano 470 mb chodnika z kostki brukowej szarej na odcinku drogi Strzyżewice - Kiełczewice Dolne. Inwestycja realizowana była wspólnie ze Starostwem Powiatowym w Lublinie.
-
Odbudowana została droga gminna nr 107128L w Piotrowicach na odcinku 410 m. W ramach zadania wykonano drogę o następujących parametrach: szerokość jezdni: 4,0 m, pobocza utwardzone obustronne o szerokości 75 cm, jednostronny rów odwadniający umocniony płytami ażurowymi na całej długości odcinka.
-
W czerwcu 2007 r. zakupiony został na potrzeby Urzędu Gminy Strzyżewice samochód Renault Traffic.
-
Na potrzeby Gminy zakupiona została kosiarka samojezdna Husqvarna CTH180XP ze skaryfikatorem.
-
23.06.2007 r. odbyła się w Piotrowicach impreza obrzędowa pn.: "Noc Świętojańska" zorganizowana przez Centrum Kultury i Promocji Gminy Strzyżewice.
-
10.06.2007 r. w Piotrowicach odbyły się pod honorowym patronatem Wojewody Lubelskiego i Marszałka Województwa Lubelskiego główne obchody jubileuszu 600 - lecia Osmolic i Piotrowic.
-
24 - 27.05.2007 r. Młodzieżowa Orkiestra Dęta Gminy Strzyżewice gościła w Austrii biorąc udział w festiwalu Młodzieżowych Orkiestr Dętych pt.: Jugendblasorchester - Festival "Con Fuoco".
-
19.05.2007 r. Natalia Cięszczyk, uczennica klasy VI PSP w Żabiej Woli, zajęła III miejsce w tenisie stołowym na Mistrzostwach Polski Młodziczek w Gdańsku. Została tym samym powołana do reprezentacji kraju. Trenerem Natalki jest Pan Jarosław Maruszczak.
-
24.03.2007 r. Centrum Kultury i Promocji Gminy Strzyżewice w Piotrowicach zorganizowało I Festiwal Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej "Lubelski Talent".
-
W marcu 2007 r. w ramach projektu "Kluby Przedszkolaka na Wsi" współfinansowanego z EFS i realizowanego przez Fundację Wspomagania Wsi w Warszawie rozpoczęły działalność na terenie naszej gminy 3 Kluby Przedszkolaka w miejscowości Kiełczewice Górne, Żabia Wola
i Osmolice.
-
04.02.2007 r. w ZSP w Bystrzycy Starej odbył się X Gminny Festiwal Kolędniczy.
-
01.02.2007 r. wręczone zostały w tutejszym Urzędzie "Medale za długoletnie pożycie małżeńskie".
-
W dniu 11.01.2007 r. w Urzędzie Gminy Strzyżewice odbyło się uroczyste wręczenie odznaczeń "Za zasługi dla obronności kraju".
2006 -
W 2006 r. ogłoszono po raz drugi konkurs na "Najładniejszą Bożonarodzeniową Aranżację Posesji".
-
13.12.2006 r. Samorządowe Przedszkole w Piotrowicach obchodziło jubileusz 35 - lecia istnienia.
-
10.12.2006 r. w Centrum Kultury i Promocji Gminy Strzyżewice z inicjatywy Samorządowego Przedszkola Publicznego w Piotrowicach odbyło się spotkanie dzieci ze szkolnych zerówek i przedszkola z terenu naszej gminy pt.: "Śpiewające Przedszkolaki Gminy Strzyżewice", w trakcie którego śpiewały całe grupy oraz soliści pod okiem nauczycieli.
-
W listopadzie 2006 r. odbyły się w Centrum Kultury i Promocji Gminy Strzyżewice w Piotrowicach Gminne Dni Kultury Chrześcijańskiej.
-
Zrealizowano zadanie pn.: "Modernizacja zespołu dworsko - parkowego w Piotrowicach" w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego "Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów wiejskich" Działanie 2.3 "Odnowa wsi oraz zachowanie
i ochrona dziedzictwa kulturowego".
-
Zrealizowano projekt "Modernizacja boiska w Strzyżewicach" w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego "Restrukturyzacja
i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów wiejskich" Działanie 2.3 "Odnowa wsi oraz zachowanie i ochrona dziedzictwa kulturowego".
-
Zrealizowano projekt "Adaptacja starej szkoły na świetlicę - miejsce spotkań w Żabiej Woli" w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego "Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów wiejskich" Działanie 2.3 "Odnowa wsi oraz zachowanie
i ochrona dziedzictwa kulturowego".
-
Wybudowano 600 m chodnika przy drodze wojewódzkiej w Strzyżewicach.
-
Wykonano remont budynku Klubu Sportowego "POM - ISKRA" Piotrowice.
-
Współfinansowanie przebudowy drogi na odcinku Żabia Wola - Strzyżewice w ramach zadania "Modernizacja drogi powiatowej nr 2277L Żabia Wola - Strzyżewice" współfinansowanego przez Unię Europejską Fundusz Rozwoju Regionalnego.
-
W 2006 r. wybudowano 1100 m drogi gminnej w Polanówce.
-
W 2006 r. wybudowano chodnik pomiędzy miejscowościami Żabia Wola i Polanówka.
-
10.09.2006 r. w Strzyżewicach odbyło się Gminne Święto Plonów.
-
W 2006 r. wykonano modernizację kotłowni w PSP w Rechcie oraz w PSP w Osmolicach Pierwszych.
-
Wykonano przebudowę drogi powiatowej w Borkowiźnie na długości 220 m.
-
Wybudowano drogę gminną w Borkowiźnie na długości 180 m oraz w Pawłowie na odcinku 300 m.
-
Przebudowano drogę gminną w Kiełczewicach Maryjskich na długości 133 m oraz w miejscowości Kiełczewice Górne na odcinku 550,24 m.
-
W 2006 r. wybudowano drogę gminną w Strzyżewicach o długości 200 m.
-
Wykonano remont dachu ZSP w Bystrzycy Starej.
Dokonano wymiany pokrycia dachowego i ocieplenia stropu, wykonano sufity podwieszane z płyt gipsowo - kartonowych w budynku Centrum Kultury i Promocji Gminy Strzyżewice w Piotrowicach.
-
Latem 2006 r. dokonano przebudowy dachu budynku Publicznej Szkoły Podstawowej w Żabiej Woli.
-
W 2006 r. wykonano oświetlenie przy drodze powiatowej w Osmolicach Pierwszych, przy drodze gminnej Kiełczewice Dolne - Kol. Kiełczewice Dolne oraz przy drodze powiatowej w Kiełczewicach Górnych.
-
W dniu 24.06.2006 r. w Piotrowicach odbyła się impreza obrzędowa Noc Świętojańska.
-
09.07.2006 r. Ochotnicza Straż Pożarna w Pawłowie świętowała swój jubileusz 50 - lecia powstania.
-
Dnia 24 czerwca 2006 r. w Piotrowicach odbył się "I Powiatowy Przegląd Chirliderek"
-
W dniach 9-11 czerwca 2006 r. w Pszczelej Woli odbyła się impreza obrzędowa "I Lubelskie Miodobranie" organizowana w ramach "VI Europejskich Spotkań Pszczelarzy" przy współpracy Urzędu Gminy Strzyżewice, Zespołu Szkół Rolniczych CKP w Pszczelej Woli oraz Centrum Kultury i Promocji Gminy Strzyżewice w Piotrowicach.
-
5.04.2006 r. pracownicy Urzędu Gminy w składzie: Wioletta Olesińska
i Anna Janiszewska wzięli udział w VIII Forum Rozwoju Przedsiębiorczości na Terenach Wiejskich poświęconemu Produktowi Tradycyjnemu i Regionalnemu. Gmina Strzyżewice zaprezentowała się jako Miodowy Zakątek. Głównym celem prezentacji było poinformowanie uczestników o planach związanych
z tworzeniem wsi tematycznej, gdzie tematem wiodącym będzie pszczelarstwo oraz promocja Gminy Strzyżewice jako miejsce przyjazne pszczołom
i pszczelarzom, a tym samym region wyjątkowy gwarantujący znakomity wypoczynek i regenerację zdrowia.
-
3.02.2006 r. w VII Edycji Narodowego Konkursu Ekologicznego "Przyjaźni Środowisku" Gmina Strzyżewice uzyskała prestiżowy tytuł "Mecenasa Polskiej Ekologii". Nagroda jest uhonorowaniem licznych działań proekologicznych prowadzonych przez wiele lat na rzecz zrównoważonego rozwoju naszej Gminy, podnoszenia standardu życia mieszkańców, edukacji ekologicznej oraz poprawy stanu środowiska naturalnego.
2005
-
Odnowiono w danym roku 17 przystanków autobusowych przy drodze wojewódzkiej i drogach powiatowych.
Fot. Przystanek autobusowy w Pszczelej Woli
- Zlecono w roku 2005 wykonanie zabudów pożarniczych dwóch samochodów dla Ochotniczych Straży Pożarnych w Bystrzycy Starej (Star 266)
i Strzyżewicach (Star 244).
- Wykonano w 2005 roku kapitalny remont czterech mostów na drogach gminnych: w Piotrowicach, Kiełczewicach Maryjskich i dwóch w Borkowiźnie.
Fot. Most w Borkowiźnie
-
W 2005 r. zakończono budowę drogi gminnej nr 107125L w Żabiej Woli.
-
W roku 2005 wybudowano drogę gminną w Kiełczewicach Maryjskich, Piotrowicach, Osmolicach II i Dębinie.
-
W 2005 r. wybudowano sieć gazową średniego ciśnienia wraz z przyłączami dla miejscowości: Kiełczewice Maryjskie, Kiełczewice Górne, Dębszczyzna, Kolonia Kiełczewice Dolne i Borkowizna.
-
14.12.2005 r. po raz pierwszy wręczono Stypendia Wójta Gminy Strzyżewice za osiągnięcia w nauce i pracę na rzecz szkoły.
-
9.12.2005 r. odbyła się konferencja - "Gmina Strzyżewice - Kraina Miodem Płynąca, Miodowy Zakątek ...? Celem spotkania była inauguracja działań, dzięki którym będziemy promować Gminę Strzyżewice, jako miejsce przyjazne pszczołom i pszczelarzom, a tym samym region wyjątkowy, gwarantujący znakomity wypoczynek i regenerację zdrowia.
- 26.10.2005 r. powstało Stowarzyszenie Miłośników Gminy Strzyżewice.
- 4.09.2005 r. podczas dożynek gminnych odbył się I Turniej Sołectw
o Puchar Wójta Gminy Strzyżewice, podczas których drużyny zmierzyły się
w kilku konkurencjach.
-
Latem 2005 r. zrealizowany został film promocyjny o Gminie Strzyżewice oraz opracowano i wydano mapę Gminy Strzyżewice.
-
12.06.2005 r. odbyły się pierwsze wybory Miss Gminy Strzyżewice.
-
630 - lecie Strzyżewic i Kiełczewic. Festyn Rocznicowy odbyły się 12 czerwca 2005 r. na pamiątkę tego wydarzenia przed Urzędem Gminy Strzyżewice postawiono kamień jubileuszowy z pamiątkową tablicą.
-
12.04.2005 r. Rada Gminy Strzyżewice ustanowiła flagę Gminy Strzyżewice.
-
Od 1.02.2005 r. na terenie Gminy Strzyżewice rozpoczęto realizację projektu: "Rozwój agroturystyki i znajomość języków obcych" w ramach ZPORR Działanie 2.1 "Rozwój umiejętności powiązany z potrzebami regionalnego rynku pracy i możliwości kształcenia ustawicznego w regionie". W ramach projektu zorganizowano 3 kursy: kur przewodnika wycieczek po Gminie Strzyżewice i okolicy , kurs agroturystyczny , który obejmował cykl szkoleń z zakresu eko- i agroturystyki z elementami marketingu, obsługi klienta, reklamy gospodarstwa oraz wyjazdy szkoleniowe do istniejących gospodarstw agroturystycznych, a także kurs języka angielskiego . Projekt współfinansowano ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego oraz ze środków budżetu państwa.
-
18.01.2005 r. podczas uroczystej Gali Laureatów i Wyróżnionych, Wójt Gminy Strzyżewice Jan Andrzej Dąbrowski odebrał Certyfikat przedłużenie znaku
w kategorii "Gmina przyjazna środowisku", a także nowy tytuł "Promotora Ekologii. Nagrody te są uhonorowaniem działań na rzecz ochrony środowiska
i edukacji ekologicznej prowadzonych w 2004 roku na terenie Gminy Strzyżewice.
2004
- rozbudowano sieci dróg gminnych o łącznej długości 4724,25 m w Osmolicach II, w Żabiej Woli, w Strzyżewicach - Dębinie, w Piotrowicach Kol. oraz w Bystrzycy Starej
- wybudowano sieć gazową średniego ciśnienia dla miejscowości: Franciszków, Strzyżewice, Dębina, Kiełczewice Dolne, część Kiełczewic Maryjskich, Kiełczewic Górnych oraz Kolonii Kiełczewice Dolne, łącznie 13549,4 m sieci rozdzielczej i 144 przyłącza o długości 7104,1 m
- ze środków budżetu gminy oraz Programu Aktywizacji Obszarów Wiejskich rozbudowany został budynek Zespołu Szkół Publicznych w Bystrzycy Starej, wykonano także bieżące remonty pozostałych szkół: SP w Kiełczewicach Górnych, SP w Rechcie, SP w Osmolicach, SP w Żabiej Woli.
- Zorganizowano I Wakacyjny Turniej Koszykówki.
- Stowarzyszenie Aktywnej Młodzieży przy Centrum Kultury i Promocji Gminy Strzyżewice realizowali projekt "Zielona trasa" współfinansowany przez Fundację Wspomagania Wsi. W ramach zadania wytyczono szlaki po najciekawszych zakątkach gminy, zakupiono rowery, zorganizowano wypożyczalnię, ustawiono miejsca postojowe z ławeczkami oraz zamontowano tablice informacyjne.
- W maju 2004 r. po raz pierwszy odbyła się "Majówka z Piosenką" zorganizowana przez Centrum Kultury i Promocji Gminy Strzyżewice.
- 7.01.2004 r. podczas uroczystej Gali Laureatów i Wyróżnionych, Wójt Gminy Strzyżewice Jan Andrzej Dąbrowski odebrał Medal oraz Certyfikat "Gminy Przyjaznej Środowisku", przyznany Gminie Strzyżewice za działania ekologiczne w 2003 roku.
2003
-
15.12.2003 r. uruchomiono Gminne Centrum Informacji w Strzyżewicach.
-
W grudniu 2003 r. zakończono budowę oświetlenia ulicznego na terenie gminy. Oświetlenie otrzymało ponad 6 km dróg wojewódzkich i powiatowych
w Kajetanówce, Pawłowie, Strzyżewicach, Osmolicach, Kiełczewicach Dolnych i Kiełczewicach Maryjskich.
-
Zakończono budowę "Wodociągu Osmolice" inwestycja dofinansowana ze środków funduszu SAPARD. Tym samym zakończone zostało wodociągowanie gminy, wszyscy mieszkańcy gminy zainteresowani podłączeniem do sieci wodociągowej otrzymali taką możliwość.
-
W roku 2003 wybudowano drogi asfaltowe w Żabiej Woli, Piotrowicach Kolonii, Bystrzycy Starej, Kiełczewicach Pierwszych oraz Kiełczewicach Maryjskich.
-
Zakończono budowę drogi "Kiełczewice Dolne - Kolonia Kiełczewice Dolne - Obroki", zadanie zrealizowane przy współudziale środków z funduszu SAPARD.
-
Zakończono budowę drogi "Dębszczyzna - Kiełczewice Maryjskie - Kiełczewice Pierwsze", zadanie zrealizowane przy współudziale środków z funduszu PHARE.
-
Oddano do użytku rozbudowaną strażnicę OSP w Strzyżewicach, podczas uroczystości odsłonięto pamiątkową tablicę poświęconą rotmistrzowi Romanowi Okulicz Kozarynowi (1883 - 1931). Założycielowi Ochotniczej Straży Pożarnej, Komendantowi miejscowej placówki Polskiej Organizacji Wojskowej, oficerowi 24 Pułku Ułanów w Kraśniku. Jednostka OSP w Strzyżewicach przyjęła imię rotmistrza Romana Okulicz Kozaryna.
-
W sierpniu 2003 r. wytyczono trasę ścieżki dydaktycznej "Za ptasim głosem doliny Bystrzycy" oraz wykonano 6 przystanków z zegarem śpiewu ptaków.
-
W marcu 2003 r. przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Strzyżewicach im. Ewy Kołaczkowskiej w Strzyżewicach rozpoczęła swoją działalność Kawiarenka Internetowa.
-
3.02.2003 r. Gmina Strzyżewice otrzymała przedłużenie znaku "Gminy Przyjaznej Środowisku.
2002 - 1990
-
19.11.2002 r. na I Sesji Rady Gminy Strzyżewice mgr Jan Andrzej Dąbrowski złożył ślubowanie i objął urząd Wójta Gminy Strzyżewice.
-
23.01.2002 r. w Parlamencie RP odbyła się uroczysta Gala Laureatów i Wyróżnionych, podczas której Wójt Gminy Strzyżewice odebrał Medal oraz Certyfikat "Gminy przyjaznej środowisku".
-
W roku 2001 zakończona została telefonizacja gminy.
-
W 2001 r. kolejne sołectwa Bystrzyca Stara, Bystrzyca Nowa i Strzyżewice zostały podłączone do sieci gazowej.
-
16.09.2001 r. zainaugurowano obchody "Dni Koźmianowskich, w Piotrowickim dworku odsłonięto pamiątkową tablicę poświęconą Kajetanowi Koźmianowi 1771 - 1856. Poeta, wybitny przedstawiciel klasyków warszawskich, pamiętnikarz, kasztelan i senator.
-
W roku 2001 odbyły się I Europejskie Spotkania Pszczelarzy w Pszczelej Woli.
-
W 2000 r. wybudowano nowy most na rzece Bystrzyca w Bystrzycy Starej.
-
30.07.2000 r. w czasie uroczystego nabożeństwa celebrowanego przez ks. Bp Mieczysława Cisło w ścianę budowanej Kaplicy w Strzyżewicach wmurowano kamień węgielny poświęcony przez Ojca Świętego Jana Pawła II.
-
W 2000 r. odbył się I Festyn Ekologiczny oraz zorganizowano I Piłkarski Turniej Sołectw o Puchar Wójta Gminy Strzyżewice.
-
W 1999 r. zakończono budowę drogi w Borkowiźnie.
-
W 1999 r. mieszkańcy okolicznych miejscowości rozpoczeli budowę kaplicy w Strzyżewicach.
-
15.12.1999 Gmina Strzyżewice jako pierwsza z terenu województwa lubelskiego w I edycji konkursu "Przyjaźni Środowisku" otrzymała certyfikat i statuetkę "Gminy Przyjaznej Środowisku". Nagrodę wręczył Wójtowi Gminy Strzyżewice Prezydent RP Aleksander Kwaśniewski podczas uroczystej gali w Sali Kolumnowej w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.
-
W roku 1998 odbył się I Gminny Festiwal Kolędniczy.
-
W 1998 r. wybudowano chodnik w Strzyżewicach.
-
W 1997 r. odbyły się I Dni Kultury Chrześcijańskiej.
-
W 1995 r. zorganizowano I Bieg Awdańców.
-
W 1995 r. po raz pierwszy zorganizowano Olimpiadę Ekologiczną.
-
W 1995 r. odbył się I konkurs na najczystsze obejście "Piękna wieś".
-
W roku 1994 zorganizowano po raz pierwszy "Piotrowickie Spotkania
z Talią i Melpomeną".
-
Wykonano kanalizację dla 30 odbiorców w Żabiej Woli.
-
Wybudowano nowe wysypisko nieczystości stałych w Iżycach.
-
Automatyczną łączność telefoniczną uzyskało na terenie gminy ponad 1500 abonentów.
-
Wybudowano sieć gazową i przyłącza dla ponad 600 odbiorców.
-
Wybudowano sieć wodociągową i przyłącza dla ponad 1400 odbiorców.
1990
-
9.10.1990 r. uchwałą Rady Gminy został przyjęty herb Abdank jako godło Gminy Strzyżewice.
-
19.06.1990
Pierwszym po reformie samorządu Wójtem Gminy Strzyżewice wybrano Krzysztofa Chmielika.
-
27.05.1990
W pierwszych wolnych wyborach samorządowych Gminy Strzyżewice wybrano na 4-letnią kadencję samorządową Radę z przewodniczącym Leonem Karłowiczem.
-
Luty 1990
Ukazał się pierwszy numer gminnej gazety "Kompres" pod redakcją Tadeusza Otrockiego.
Trochę historii...
- 26.08.1984
Ks. Bp prof. Jan Śrutwa konsekrował kościół parafialny w Żabiej Woli.
- 1984
Ordynariusz lubelski ks. bp prof. Bolesław Pylak konsekrował kościół parafialny w Bystrzycy Starej.
- 13.12.1981
Wprowadzono stan wojenny na terenie całego kraju.
- Lipiec 1980
Protest załogi POM Piotrowice solidaryzującej się ze strajkiem lubelskich kolejarzy.
- 15.06.1975
Strzyżewice obchodziły jubileusz 600-lecia.
- 1.01.1973
Powstanie Gminy Strzyżewice.
- 1.09.1963
Powstanie Zasadniczej Szkoły Mechanizacji Rolnictwa w Piotrowicach.
- 1958
Powstanie Ośrodka Zdrowia w Piotrowicach.
- 1954
Likwidacja gminy w Piotrowicach i powołanie na jej terytorium 5 gromad
w Kiełczewicach, Strzyżewicach, Piotrowicach, Bychawce i Żabiej Woli.
- 1953
Powołanie Państwowego Ośrodka Maszynowego w Piotrowicach.
- 23.11.1952
Powstanie Gminnej Kasy Spółdzielczej w Strzyżewicach, późniejszy Bank Spółdzielczy.
- 10.10.1945
Rozpoczęcie zajęć w pierwszej szkole średniej w gminie - Liceum Pszczelarskim w Żabiej Woli. Także Gimnazjum Hodowlane
w Osmolicach rozpoczęło działalność w 1945 r.
- Lipiec 1944
Dekret PKWN o reformie rolnej.
- 25.07.1944
Koniec okupacji niemieckiej w gminie.
- 1943
Pożar zamku strzyżewickiego w Bystrzycy Nowej.
- Jesień 1942
Wywiezienie przez Niemców Żydów z terenu gminy do obozów zagłady.
- 17.09.1939
Wkroczenie wojsk niemieckich do Kiełczewic.
- 1.09.1929
Powstanie pierwszej w gminie 7 klasowej Szkoły Powszechnej w Rechcie.
- 11.11.1928
Poświęcenie pierwszej na terenie gminy szosy Niedrzwica - Bychawa.
- 8.11.1918
Rozbrojenie posterunku żandarmów austriackich w Strzyżewicach przez oddział POW z Kiełczewic.
- 1917
Powstanie Zakładu Opiekuńczego dla Sierot w Kiełczewicach Maryjskich.
- 1916
Rotmistrz Roman Okulicz Kozaryn zakłada Ochotniczą Straż Pożarną
w Kiełczewicach Dolnych (Rechcie) oraz zakonspirowany oddział Polskiej Organizacji Wojskowej (POW).
- 1915/1916
Pierwsza legalna szkoła polska założona przez Antoninę Kołaczkowską
w Strzyżewicach.
- 27.08 - 9.09.1914 i 1.07 - 10.07.1915
Ciężkie walki frontowe I wojny światowej w rejonie Kiełczewic, Strzyżewic i Piotrowic spowodowały ogromne zniszczenia okolicznych wsi, w tym poważnemu zniszczeniu uległ kościół w Kiełczewicach Maryjskich.
- 1907-1914
Nauczanie w polskich tajnych szkołach w Strzyżewicach i Kiełczewicach Dolnych.
- 1906
Powstanie Spółdzielni Rolniczo Handlowej "Jutrzenka" w Kiełczewicach oraz Spółdzielni Handlowej w Osmolicach.
- 1900
Pożar kościoła w Kiełczewicach.
- 1896
Wykrycie i zlikwidowanie przez władze carskie polskiej tajnej szkoły
w Osmolicach.
- 1872
Powstanie Gminy Piotrowice.
- 1864
Carski ukaz uwłaszczeniowy.
- 1863
Chłopi z rejonu Strzyżewic pod dowództwem Jana Flisa wzięli udział w powstaniu styczniowym.
- 7.03.1856
Zmarł w Piotrowicach Kajetan Koźmian.
- 1841
U Koźmianów w Piotrowicach gościł wielki poeta Cyprian Kamil Norwid.
- Początki XIX w.
Koźmianów odwiedził młody Fryderyk Chopin.
- 1814
Na strzyżewickim zamku przebywał Książe Adam Jerzy Czartoryski i gen. Ludwik Kropiński.
- 1812
W wyprawie Napoleona na Moskwę brał udział dziedzic Strzyżewic Piotr Klamborowski.
- 1795 - 1840
Północną częścią Strzyżewic, Bystrzycą i Piotrowicami władał Kajetan Koźmian, znany w kraju poeta, pamiętnikarz i mąż stanu.
- Październik 1704
Pobyt króla szwedzkiego Karola XII na zamku w Strzyżewicach.
- 1683
Wystawienie świątyni murowanej w miejsce kościoła drewnianego w Kiełczewicach.
- Około 1550
Wybudowanie o przez Jana Osmolskiego h. Bończa zamku magnackiego w Osmolicach.
- 1550 - 1625
Istnienie zboru kalwińskiego w Strzyżewicach, złożonego przez Jana Gorajskiego h. Korczak oraz zboru kalwińskiego w Osmolicach, złożonego przez Jana Osmolskiego h. Bończa.
- Początek XVI w.
Wzniesienie zamku obronnego w Strzyżewicach przez Żarczyńskich
h. Nałęcz.
- 1455
Wzmianka o Wójcie Strzyżewic imieniem Jakub.
Wzmianka o szkółce parafialnej w Kiełczewicach.
- 23.11.1431
Założenie i uposażenie kościoła parafialnego w Kiełczewicach.
- 1416 i 1423
Król Polski Władysław Jagiełło przebywał w Kiełczewicach u Jana z Kiełczewic h. Abdank.
- 15.07.1410
W bitwie pod Grunwaldem uczestniczy chorągiew rodowa Awdańców.
- 1409
Pierwsza wzmianka o Piotrowicach i Tuszowie.
- 19.02.1399
Pierwsza dokument dotyczący Bystrzycy i Wilkowic (Pawłowa).
- 1398
Pierwsza wzmianka o Bychawce.
- 1383
Pierwsza wzmianka o Iżycach.
- 1377
Pierwsza wzmianka o Osmolicach.
- 12.06.1375 r.
Pierwszy zachowany dokument dotyczący Strzyżewic i Kiełczewic oraz ich dziedzica Skarbka ze Strzyżewic h. Abdank.
- Osadnictwo wczesnośredniowieczne w rejonie Kiełczewic, Osmolic i Strzyżewic poł. XII w.
- VIII-X w. po Chrystusie
Nadanie rycerskiemu rodowi Awdańców h. Abdank terenów wsi Kiełczewice, Strzyżewice, Bystrzyca i Wilkowice (Pawłów).
- III w. przed Chrystusem
Pojedyncze ślady osadnictwa w rejonie Strzyżewic i Kiełczewic.
na górę
|
|
|
|